Dyski twarde od dawien dawna zyskiwały zarówno na pojemności, jak i na wartości przechowywanych na nich danych. Kiedyś zadziwiająco dużą pojemnością było 700MB, dziś dyski 1 czy 2 terabajtowe nikogo nie zaskakują (1 TB = 1024 GB = 1024MB).
Będąc przy kwestii pojemności… Jak pewnie wiecie, rzeczywista pojemność jest mniejsza niż ta deklarowana przez producenta. Dlaczego tak jest? Ano dlatego, że istnieją dwa różne układy jednostek: SI, przyjęty przez wszystkie kraje świata oprócz Stanów Zjednoczonych, Birmy i Liberii. Mają one układ binarny (IEC 60027-2). Producenci dysków używają jednostek dziesiętnych(SI) a twórcy systemów operacyjnych Windows i Mac OS – binarnych. Stąd w systemie Windows dysk twardy o pojemności 500GB (gigabajtów) widziany jest jako 465GiB (gibibajtów). Ale wracając do samych dysków…
Wyobrażasz sobie użytkowanie komputera bez dysku twardego? Ja też nie.
Trzymamy na nich przeróżne dane – dokumenty, zdjęcia, filmy, muzyka. Niektóre z nich są bezcenne i chcemy je zachować na zawsze. Jednak elektronika ma to do siebie, że czasami płata różnego rodzaju figle. Czasami po prostu z dnia na dzień coś się zepsuje, a czasami ten proces trwa miesiącami a nie mamy o nim bladego pojęcia. Tak jest z dyskami, ale jest na to sposób…
S.M.A.R.T., czyli Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology to system monitorowania dysku twardego, analizujący i zapisujący wszystkie informacje na temat dysku twardego. Można tam znaleźć dosłownie wszystko: czas rozpędzania talerzy do pełnej szybkości, ilość uruchomień dysku, czas pracy, ale również inne ważne informacje jak stan powierzchni dysku, elektroniki, czy też ilość bad-sektorów, z którymi mamy do czynienia. Jest to prosty sposób aby sprawdzić kondycję naszego dysku twardego.
S.M.A.R.T. dotyczy jedynie dysków talerzowych. Spokojnie – jest to większa większość dysków montowanych w komputerach. Nie sprawdzimy natomiast stanu pendriva czy dysku SSD za pomocą SMART – w przypadku tego drugiego czasami można odczytać, ale nie jest to w żaden sposób wiarygodne.
Odczytywanie S.M.A.R.T. w systemie Windows
Odczytywanie S.M.A.R.T. w systemie Windows wymaga zewnętrznego programu. Microsoft nie dostarczył wbudowanego programu do monitorowania stanu dysku. A szkoda, z racji faktu bardzo rozbudowanych narzędzi administracyjnych. Do pokazania sposobu odczytu zostanie użytych kilka popularnych programów: HD Tune 2.55, CrystalDiskInfo 4.5.0 oraz HDDHealth 2.1.159.