Rozważmy na przykład Samsung S8 - to znakomity telefon, ale ma dokładnie tę samą wadę, co większość modeli tego producenta: dość łatwo w jego przypadku o rozbicie szybki. Oczywiście jest masa poradników, jak zrobić to domowymi sposobami, ale to zawsze bardzo duże ryzyko, a koszt wcale nie jest niższy niż profesjonalna regeneracja metodą OCA.
Metoda OCA – czym jest i dlaczego jest najlepsza?
Metoda producenta zawsze daje najlepsze rezultaty, a w przypadku Samsunga S8 zalecaną metodą wymiany zbitej szybki jest klejenie OCA. To skomplikowany, wieloetapowy proces technologiczny, w którym odkleja się starą szybkę i przykleja w jej miejsce nową, dbając o zachowanie warunków maksymalnie zbliżonych do realiów produkcyjnych. Potrzeba sporego doświadczenia i dość kosztownego sprzętu, żeby w ogóle móc próbować tej metody, ale żadna inna nie daje równie dobrych efektów wizualnych i nie pozwala na osiągnięcie technologicznej perfekcji.
Etapy wymiany szybki w telefonie metodą OCA
Metoda OCA jest procesem, który dzieli się na etapy. To ważne, ponieważ do wykonania kolejnych kroków trzeba przygotować odpowiedni sprzęt.
Demontaż wyświetlacza. Technicznie rzecz biorąc, jest to najprostszy krok, bo set wystarczy wykręcić. Na tym etapie nie trzeba jeszcze specjalistycznych narzędzi, za to już warto zadbać o czystość w miejscu pracy. Nawet najdrobniejsze zabrudzenia będą przeszkadzały, przedłużały czas procedury, a przede wszystkim mogą całkowicie zepsuć efekt.
Odklejenie zbitej szybki. Tu już bez nietypowych narzędzi się nie obejdzie. Potrzeba albo dedykowanego rozpuszczalnika, który rozklei set, albo trzeba podgrzać go do 70°C i drutem molibdenowym odciąć szybkę od właściwego wyświetlacza. To bardzo precyzyjne zadanie, które należy wykonać w ściśle kontrolowanych warunkach.
Oczyszczenie wyświetlacza. Po usunięciu pękniętej szybki trzeba idealnie oczyścić wyświetlacz. Nie mogą znaleźć się na nim resztki kleju, okruszki szkła ani nawet drobinki kurzu. Robi się to specjalnymi środkami czyszczącymi, które dobrane są tak, by usuwały zabrudzenia, ale były całkowicie bezpieczne dla wyświetlacza.
Przyklejenie nowej szybki. Montaż następuje na kleju OCA, którego plastry docina się do pożądanego wymiaru. Następnie set trzeba zgrzać i sprasować. To etap obarczony znacznym ryzykiem. Nawet w profesjonalnym serwisie specjaliści raczej wolą odczekać i ewentualnie powtórzyć ten etap, niż zaryzykować zbyt mocne sprasowanie elementów.
Metoda OCA jest metodą producenta w przypadku Samsungów S8 i wielu innych podobnych telefonów. Jej koszt to zwykle między 400 a 500 złotych, a czas naprawy 2-3 godziny. Do poprawnego wykonania wymiany szybki tą metodą potrzeba kilku specyficznych środków chemicznych, kleju OCA i autoklawu ciśnieniowego z kompresorem lub specjalnej laminarki. Przede wszystkim jednak potrzebne jest spore doświadczenie, ponieważ błąd może spowodować nieodwracalne uszkodzenie wyświetlacza.
Metoda OCA – jeśli chodzi o walory wizualne i techniczne – nie ma sobie równych. Żadne domowe metody ani nawet zestawy reklamowane jako profesjonalne, które można kupić na aukcjach internetowych, nie są w stanie dać choćby tylko zbliżonych rezultatów. Z tego powodu użytkownicy, którym naprawdę zależy na jakości, powinni jednak sięgnąć głębiej do kieszeni i zapłacić za wymianę szybki metodą OCA.